Menu

Moto Blog

Opisy i teksty motoryzacyjne

Dokąd zmierzasz motoryzacjo??

wuthe

Chciałem poczekać jeden dzień i minęło by równo 100 dni od mojego ostatnie posta na tym blogu, ale to nie znaczy że przez te 100 dni ani razu nie rozmyślałem na temat motoryzacji - wręcz przeciwnie dużo nowych refleksji i przemyśleń przez ten czas w mojej głowie się zrodziło... ale po koleji.

Zapewne motoryzacja zmierza w kierunku elektryczności totalnej, znaczy to tyle w moim rozumowaniu że nie tylko komputer pokładowy będzie elektryczny ale także i silnik, tylko teraz zastanawiam się co na to wielkie koncerny naftowe powiedzą? czy naprawdę to będzie tak że pewnego dnia na świat wyjdzie informacja że oto z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni samochód napędzany silnikiem spalinowym od dziś nastało nowe lepsze jutro wolne od wszelkiego rodzaju smogów zanieczyszczeń itp. - na pewno nie!

Zauważmy że UE od jakiegoś czasu już stara się wycofywać starego rodzaju silniki, przykład? proszę bardzo: zakaz wjazdu starszych samochodów wysokoprężnych do centrów dużych miast, zobaczmy też na kwestie różnych rozwiązań mających na celu zrobienie z samochodów maszyn "eko", np. rozwiązania typu filtry Dpf albo system Egr mało? to proszę dalej:na pewno słyszeliście o słynnym Vanosie(zmienna faza rozrządu w Bmw (coś jak Vtec w Hondzie) a czy wiecie że tak na prawdę aby odczuć poprawioną moc auta wystarczył by pojedyńczy Vanos? tak! jeden wałek daje faktycznie lepszego kopa, gdzie drugi ma za zadanie tylko dbać o standardy ekologiczne, także nie ma się czym za bardzo cieszyć gdy kupujemy Bmw z podwójnym Vanosem( no chyba e jesteśmy fanami ekologi).

Oczywiście nie mam nic przeciwko temu żeby matka ziemia posłużyła jeszcze naszym wnukom, ale nie można też popadać w skrajną paranoję!, na pewno znalazły by się źródła większych zanieczyszczeń środowiska, jako przykład pierwszy z brzegu mogę podać fakt że ludzie szczególnie zimą palą naprawdę toksycznymi odpadami w kominkach / piecach aby ogrzać swój dom, i pomyślmy że te spaliny nie ulegają żadnej najmniejszej filtracji.

Wszelkie downsizingi silników też mi się średnio podobają, pomyślmy że niedługo ze świecą będzie szukać silników 6-cio cylindrowych, powoli standardem stają się silnik np. 3 cylindrowe, dla mnie to smutne i wręcz nie wskazane, jeszcze warto nadmienić może fakt ogólnej kiepskiej jakości elementów z jakich robione są  samochody oraz silniki, jakoś ciężko mi sobie wyobrazić aby spora część współcześnie produkowanych samochodów mogła posłużyć równie długo co np. samochody jeszcze z początku lat 90tych, ale to nie jest wina samej tandety jaką teraz producenci produkują: prawda jest taka że sami producenci chcą aby auta były w całości wymieniane na nowe najlepiej co 2-3 lata, zobaczcie że np. coraz częściej można spotkać się z terminem "Long-life" w motoryzacji, np. wymień olej co 30-40tyś km, no na pewno jak tak będę robił to z silnikiem będzie wszystko ok - bzdura, olej warto wymieniać co 10-15 tyś km, nie dłużej - i tutaj nie chodzi o to jak silnik jest skonstruowany, tylko fakt jest taki że oleje silnikowe też mają np, swoje właściwości smarne i czyszczące, które wraz z wzrostem przejechanych kilometrów te właściwości maleją!(dodam od siebie że warto czasem zastosować tzw. płukankę silnika, dla ciekawych:na ten temat pisałem już na tym blogu :)

Prawda jest taka że wielkie koncerny łączą się ze sobą aby przetrwać na rynku, nie ma w tym niczym złego ani nadzwyczajnego, czasami takie zmiany wychodzą na dobre, czasami na złe a co przyniesie jutro dowiemy się już wkrótce.

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • cemot

  Co raz częściej widać że firmy dążą do elektryczności, to co planuje tesla to jest rewolucja. Moim zdaniem motoryzacja zmierza w złą stronę niestety.

 • Gość: [Dawid] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Miałem okazję jeździć teslą bardzo fajne auto, jestem ciekaw w jakim kierunku motoryzacja podąży za kilka/kilkanaście lat:)
  ___________
  hurtownia-drogowa.com.pl/

 • marekolgier

  No teraz wszystko chcą zastąpić elektrycznymi rozwiązaniami robotami i sztuczną inteligencją zmierzamy ku robotyzacji wszystkiego.
  __________
  Cieplej Zimniej

© Moto Blog
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci